Сухота в очите - това е често срещан проблем, който се влошава със смяната на сезоните. Тъй като повече хора страдат от това състояние през зимата, важно е да се направи разлика между сухото око и други по-сериозни причини за появата на това оплакване като диабет. Офталмологът Елизабет Хоукс обяснява основната разлика, както и кога да потърсите медицинска помощ.
Сухото око е често срещано състояние, което засяга около един на всеки четирима души.
Хората могат да развият сухота в очите през зимата поради редица причини, включително повишено излагане на студ, сух въздух и вятър. Ако сте на закрито, централното отопление може много да изсуши очите ви, защото докато въздухът се нагрява, водата във въздуха се изпарява, създавайки суха атмосфера.
Учени: Това е най-евтиният зеленчук, който сваля кръвната захар за минути
Студеният и горещ въздух не са единствените фактори, тъй като навиците в начина на живот, включително прекарването на твърде много време пред екрана на компютъра, липсата на сън и лошата диета, също могат да представляват риск от появата на сухота в очите.
Кога сухотата в очите издава диабет?
"Има много симптоми, които насочват към обичайно зимно състояние, като два признака са типични и за диабета. Припокриващите се симптоми на тези две състояния са замъглено зрение и зачервяване на очите. Когато става въпрос за диабет, обикновено не го забелязвате в ранните етапи", казва лекарят.
„Хората с диабет могат да получат повишени нива на кръвната захар, което с течение на времето може да увреди клетките и кръвоносните съдове и да доведе до редица свързани с диабета очни състояния“, допълва още експертът.
2 симптома с лицето, които издават висока кръвна захар и диабет
Диабетната ретинопатия е състояние, характеризиращо се симптоми като замъглено зрение и зачервяване на очите.
Как да различим симптомите?
„Замъгленото зрение, свързано със сухота на очите, често се подобрява с мигане или след използване на смазващи капки за очи. Но ако замъгленото зрение се дължи на диабет, капките не помагат", допълва д-р Хоукс.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!